Wirtualna Rzeczywistość w branży szkoleniowej

Wirtualna Rzeczywistość w branży szkoleniowejŚwiat wirtualnej rzeczywistości rozwija się niezwykle szybko. Na rynku dostępne są coraz bardziej doskonalsze rozwiązania VR rewolucjonizujące wiele branż. Jedną z branż która z pewnością wiele może zyskać na rozwoju wirtualnej rzeczywistości jest szeroko pojęta branża usług szkoleniowych.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy producentem profesjonalnego sprzętu dla specyficznej branży. Sprzedajemy nasz sprzęt na cały świat, a jego użytkowanie wymaga odpowiedniego szkolenia wraz z przeprowadzeniem egzaminu. Organizowanie szkoleń dla naszych klientów rozsianych po całym świecie to niewątpliwie duże koszty, które musimy później doliczyć do finalnej ceny produkowanego przez nas sprzętu. Wyobraźmy sobie o ile byśmy mogli obniżyć koszty organizując zdalne szkolenia z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. W przeciwieństwie do tradycyjnych szkoleń online, które zwykle realizuje się w formie filmów 2d czy prostych schematycznych animacji, szkolenia w VR dają możliwość skutecznego zdobycia pełnej wiedzy z danego zakresu. Za pomocą aplikacji szkoleniowej VR możemy w wirtualnym świecie odwzorować wszystko to co człowiek musi zrobić w świecie rzeczywistym, aby przejść dane szkolenie. Co najważniejsze całe szkolenie może odbywać się zdalnie. Dodatkowo na bieżąco w czasie rzeczywistym instruktor pracujący z naszego biura może kontrolować postępy szkolących się osób na drugim końcu świata.

To tylko jeden z wielu przykładów pokazujących jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość w branży szkoleniowej. Równie ciekawa wydaje się symulacja trudnych warunków pracy, w której możemy przetestować jak nasi pracownicy zachowują się w sytuacjach kryzysowych. Dzięki takim symulacjom możemy podjąć odpowiednie kroki, które w przyszłości pomogą zminimalizować ryzyko błędnie podjętych decyzji. Ten pomysł odnosi się nie tylko do branż, gdzie ludzie pracują niejednokrotnie z narażeniem życia (strażacy, górnicy) ale również z powodzeniem można wdrożyć go w korporacjach, gdzie kadra zarządzająca na co dzień podejmuje w stresie wiele strategicznych decyzji wpływających na dalsze funkcjonowanie firmy.

Pierwotnie wirtualna rzeczywistość była kierowana głównie dla graczy komputerowych. Szybko jednak zdano sobie sprawę jak wielki potencjał mają aplikacje VR czy filmy 360. Za pomocą odpowiedniej aplikacji VR możemy odwzorować praktycznie wszystko. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia twórców. W świecie VR można przeprowadzać skomplikowane symulacje naukowe, wizualizacje procesów, czy tworzyć trudne warunki szkoleniowe bez jakiegokolwiek ryzyka. Pamiętajmy o tym, że rok 2017 to dopiero wczesne stadium rozwoju branży VR. Choć z miesiąca na miesiąc powstają coraz lepsze gogle VR a jakość doznań w świecie VR stale rośnie, wszelkie opinie ekspertów mówią jasno, że złoty wiek rozwiązań VR jeszcze przed nami.

Kto pierwszy – ten lepszy

Świat wirtualnej rzeczywistości to także świat wielu toczących się równolegle wyścigów. Giganci rynku specjalizujący się w produkcji sprzętu elektronicznego nieustannie rywalizują ze sobą wypuszczając na rynek coraz lepszy sprzęt umożliwiający korzystanie z VR. Twórcy oprogramowania służącego do tworzenia aplikacji VR również prześcigają się w dostarczaniu użytkownikom coraz lepszych rozwiązań. Obecnie według różnych szacunków na świecie jest około 12 – 15 mln sztuk gogli VR. Za 2 lata liczba ta ma wzrosnąć czterokrotnie, a więc jest o co walczyć. Pytanie nie brzmi „czy”, ale „kiedy” wirtualna rzeczywistość zawojuje świat ludzkości.

EPICVR.pl (http://epicvr.pl) – tworzymy szkolenia VR, aplikacje VR, filmy 360

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *